Porównanie sklepów z półproduktami - podsumowanie zmian po ponad 1,5 rokuZmiany regularnie dodawałam co jakiś czas, część z nich publikowałam na moim fanpage'u na Facebook'u, więc jeśli ktoś go śledzi nie będzie teraz tak zaskoczony.
Jeśli ktoś jest tutaj po raz pierwszy i nie widział zestawienia polecam wejść tutaj:
http://biochemiakosmetyczna.blogspot.com/p/porownanie-sklepow-z-poproduktami.html
znajduje się tam już 5 części zestawienia, i planuje kolejne, może mniej spektakularne ale myślę, ze też mogą się komuś przydać.
Zmiany natomiast dotyczyły głównie w kwestii kosztów wysyłki oraz nowych półproduktów. Postanowiłam po ok 1,5 roku od opublikowania pierwszego posta z tej serii zaktualizować ceny, a tu ku mojemu zdziwieniu zmieniło się sporo, najczęściej jednak na niekorzyść (podwyżki cen). Część półproduktów już nie jest też dostępnych, więc musiałam je wyrzucić z zestawienia, ponieważ zostawał np. tylko jeden sklep pod danym półproduktem. Postanowiłam też dodać kilka półproduktów do zestawienia a także jeden nowy sklep. Zapraszam więc do przeczytania postu podsumowującego zmiany jakie się dokonały przez 1,5 roku.


Nowe sklepy

Od powstania zestawienia dodałam do niego aż 3 sklepy, nie mają one dużego udziału w różnorodności asortymentu. Opierałam się raczej na cenach, cześć z nowych sklepów oferowało niższe ceny niż w innych sklepach, ale też niestety inne dużo wyższe. Tak więc pojawiły się one ku przestrodze a inne aby zauważyć je, ponieważ mają konkurencyjne ceny

Magiczny Ogród - sklep głównie z ziołami i innymi zdrowotnymi produktami, natomiast znajdziemy w nim także dużo składników dla urody: oleje, olejki eteryczne, ciekawe substancje aktywne oraz bardzo dużo różnych ekstraktów i ziół. Wiele cen jest dużo niższych niż w innych sklepach.

Blisko Natury - sklep miał bardziej rozbudowany dział z półproduktami, obecnie niewiele ich zostało, ale znajdziemy bardzo duży wybór: maseł i olejów, olejków eterycznych a także produktów ekologicznych.

Manufaktura Kosmetyczna - ten sklep jest typowy dla branży DIY, natomiast ceny są dużo wyższe niż w pozostałych sklepach, więc raczej sklep ku przestrodze, natomiast można w nim znaleźć kilka interesujących składników niedostępnych lub rzadko dostępnych w innych sklepach. Sklep wyróżnia się także jedną z najniższych progów dla darmowej dostawy (120 zł)


Wysyłka

Po ok pół roku zauważyłam drastyczne obniżki w  kosztach wysyłek w sklepach, wtedy ceny wysyłek poleciały w dół w następujących sklepach : ZSK (do 9,90 zł), BE (do 6,40 zł), ecospa ( do 9,90 zł), e-nat ( do 5,70 zł), mazidła (8,30 zł), były też podwyżki NDP (9,90 zł).

Następnie zauważyłam ponowne podniesienie kosztów wysyłki w części sklepów: BE (7,50 zł), e-nat (9,50 zł). Duże zmiany na plus w ZK: duża obniżka kosztów wysyłki do 9,69 zł.

Zmiany opisywałam na fanpage'u ok. tydzień temu, pozwolę sobie wkleić tutaj cytat:
BE – podwyżka o 1 zł – 7,50 zł
Calaya – darmowa dostawa od 200 zł + program lojalnościowy
E-naturalne – duża podwyżka o ok. 4 zł – 9,50 zł, obniżka progu darmowej dostawy do 189 zł + zmiana punktu odbioru we Wrocławiu
Goremi – podwyżka kosztu wysyłki o 7 gr do 4,99 zł
Naturalis – usunięcie zastrzeżenia o minimalnej kwocie zamówienia
ZSK – obniżka progu darmowej dostawy do 200 zł, dodatkowy punkt odbioru osobistego we WROCŁAWIU, co mnie mocno cieszy Emotikon smile
BN – obniżka minimalnej ceny wysyłki do 6,49 zł! Obniżka progu darmowej dostawy do 150 zł,

Programy rabatowe

Wiele sklepów postanowiło wprowadzić u siebie rożnego rodzaju rabaty, niestety nie są one korzystne dla detalowców takich jak my, ponieważ rabaty często zaczynają się od dużych kwot.


Zmiany w cenach i asortymencie


Zmiany postanowiłam przedstawić w formie schematu:
Nowe (nowe produkty do zestawienia), Usunięte (produkty, które były w zestawieniu, ale sklep je usunął z oferty), Obniżka (produkty z zestawienia w niższych cenach, w nawiasie podaje o ile, orzy bardzo małych obniżkach nie podawałam ile), Podwyżka ( produkty z zestawienia w niższych cenach, w nawiasie podaje o ile, zazwyczaj od 0,7 zł różnicy, reszta to kwoty z przedziału 0-6,99 zł)

Beauty Ever

Nowe: olej z wiesiołka, kwas HA 1%, kwas HA 2,75%
Usunięte: kwas HA M proszek, kwas HA 1,5%
Obniżka: q10, hydrolat z kocanki(0,05), tlenek cynku(3,45), olej jojoba(3), olej makadamia, skwalen(1,5), Wit c(1), olejowa Wit c(0,2), mleczan sodu, kolagen z elastyna(0,01), niezmydlana frakcja sojowa, n-acetyloglukozamina(1)
Podwyżka: ekstrakt ze spiruliny, l-arginina, ekstrakt z kawy, z lukrecji, winogron, kasztanowca, oczaru, soi, glukonolakton(1), kwas glikolowy, laktobionowy, migdałowy, hydrolat z nagietka, oczaru, róży, olej awokado(3,75), moreli(4), migdałów(4), Wit a, aloes 200x(1,87), proteiny owsiane, jedwab, gliceryna, beta glukan(1), voluplus(1)

Obniżki kształtowały się w przedziale od 0,01 zł! do aż 3,45 zł, podwyżek niestety zauważyłam więcej od ok 0,15 zł do aż 4 zł. Podejrzewam niestety, że ogólny bilans jest ujemny.

Biochemia Urody

Nowe: kwas HA 3%, kwas HA 1,5%, olej awokado, pestek z malin
Usunięte: kwas HA 1%, kwas HA 2%
Obniżka: masło shea(1)
Podwyżka: masło kakaowe (1), jojoba (5), awokado(2,1)

Obniżka była tylko jedna 1 zł, natomiast trzy podwyżki od 1 zł do aż 5 zł. Bilans ujemny.

Calaya

Nowe: beta glukan, bromelaina, ekstrakt z kasztanowca, olejek różany
Usunięte: brak
Obniżka: allantoina(3,35), masło kakaowe(0,2) masło shea nieraf(1,6), olej z pszenicy(0,3), z wiesiołka (4), ostropestu (0,29), moreli(0,5), malin (prawie 5 zł!), czarnuszki (0,8), macerat z alg (4 zł!), nagietka (2), emulgator z oliwy (7,80!!!!!!!), Wit e(1,3), ekstrakt z winogron (2), olejek jaśminowy i kokosowy(0,07), cytrynowy(0,07), eukaliptusowy(0,25), sosnowy(0,2)ylang ylang (0,09)
Podwyżka: d-panthenol(2.7), gliceryna, nmf(1), elastyna(1,1), jedwab(1,8), mleczko pszczele(2,4), masło mango, masło shea(0,9), kokosowy, skwalen, masło aloesowe(3,5), woski pszczele(ok. 0,8), lanolina (1), ghassoul, ekstrakt z truskawki (3), ekstrakt z soi(4,5!!!!!!!!!), jabłko, herbata i wanilia (ok. 1,5), olejek pomarańczowy, szałwiowy(1)

W Calaya dużo się działo w kwestii cen na plus jak i minus. Obniżki zawierały się w przedziale od 0,07 zł do aż 7,80 zł! (emulgator z oliwy), natomiast podwyżki były od 0,7 zł do 4,50 zł. Bilans końcowy wydaje się zerowy, ale nie wykluczone, że z małym odchyleniem w jedną lub drugą stronę, do tego sklep nic nie usunął ze swojej oferty a za to dodał. Na plus :)

Ecospa

Nowe: kwas HA 1% i 3%, kwas laktobionowy, salicylowy, glukonolakton, kwas migdałowy
Usunięte: brak
Obniżka: kwas HA W(1,7), masło kakaowe(prawe 3 zł), olej z pszenicy(0,1), konserwant eko(2,1), ghassoul(1), wit a (0,2), Wit c olejowa (3), honeyquat (8)
Podwyżka: kwas HA 1,5%(1,35), b5(0,9), masło shea, olej migdałowy, konopny, Wit e(2,8), hydrolat różany(1,2), lawendowy (2),kocanki(2), szałwii (1), q10(0,3)

Obniżki od 0,1 zł do aż 8 zł!, natomiast podwyżki od kilku groszy do 2,80 zł. Bilans zdecydowanie na plus dla nas kupujących :) ponadto sklep także nic nie usunął ze swojej oferty, duży plus dla Ecospa :)

E-naturalne

Nowe: glukonolakton, kofeina, mleczan sodu, glinka różowa i żółta
Usunięte: mleczko winogronowe, kolagen
Obniżka: ekstrakt z rumianku, zielonej herb, cantella, lukrecji, HA W 1%, konserwant Eko, kwas mig(5zł)
Podwyżka: spirulina, glinki oprócz ghassoul, korund, masło kakaowe, shea raf i nieraf, kokosowy, arganowy, jojoba, czarnuszki, pszenicy, migdałów, awokado, polysorbate, macerat z marchewki, glyceryl cocoate, hydromanil

Obniżek zdecydowanie mniej od 0,4 zł do 5 zł, natomiast podwyżek więcej ale z mniejszego przedziału od 0,2 zł do 2,50 zł. Bilans wydaje się ujemny lub bliski 0.

Goremi
Nowe: błoto z MM
Usunięte: b5, skwalen, peeling z nasion malin, ekstrakt z kawioru, olejek rozmarynowy, hydrolat z róży
Obniżka: alantoina(0,4), shea, (1,9), kakaowe(1), jojoba(prawie 12zł!!!!!!), arganowy (1,5), pszenicy(0,7), glinka różowa(2,4), peeling z truskawek (ok. 1,5)
Podwyżka: glikolowy(ponad 4 zł)

Sklep dokonał wielu obniżek od 0,7 zł do aż 12 zł!! (olej jojoba), podwyżka była jedna 4 zł (kwas glikolowy). Bilans zdecydowanie dodatni. Niestety także zauważyłam dużo usuniętych półproduktów, a tylko jeden dodany. Mam smutne wrażenie, że sklep powoli kończy swoją działalność (coraz mniej produktów oraz obniżki cen-wyprzedaż), oby nie! :(

Mazidła

Nowe: brak
Usunięte: brak
Obniżka: kwas HA 1%(0,3), Wit e(0,5), ekstrakt z winogron(3), nmf(0,4), mlekowy(1), migdałowy(1,1), masło kakaowe(5), olej tamanu(ponad 5 zł), wiesiołka(0,3), czarnuszki(1,7), konopny(1,7), olej z alg(0,3), owies hydr(0,2), olejek grejpfrutowy(1), pomarańczowy(0,7), ylang ylang (0,3), frakcja sojowa(0,3), amla(1,5), arbutyna(5)
Podwyżka: kwas HA 1,5%, Wit a (1,5), Wit c, ekstrakt z kasztanowca(1,4), ekstrakt z żeń-szenia, olej z orzechów włoskich, keratyna, hydrolat z róży, hydrolat z ziel herb(0.9), betaina koko., colostrum(prawie 3 zł), kompleks ceramidowy

Mazidła także postawiło na wiele zmian w kwestii cen: obniżek jest więcej od 0,2 zł do 5 zł, trochę mniej podwyżek od kilku groszy do ok 3 zł. Różnica bardzo na plus! W kwestii asortymentu Mazidła nie przeprowadziło żadnych zmian ani na plus ani na minus. Ogólnie pozytywne wrażenie.

Natura Dla Piękna

Nowe: masło shea raf, masło mango, olej konopny, z pachnotki, z czarnuszki, macerat z marchewki, masło aloesowe, q10, kofeina, olej tamanu
Usunięte: guma ksantanowa
Obniżka: ha 1%(0,6), ha 2%(0,6), gliceryna, bromelaina (0,5)
Podwyżka: kwas HA 1,5%(1,8), olej tamanu(0,7), Wit a(0,7), ekstrakt z pokrzywy, rumianku, ziel herb, kawioru(2,8), żeń-szenia(1,5), kasztanowca(0,7), elastyna(2,3), olejki eteryczne, hydrolat neroli(1,5), oczaru(1,5), róży(1,5)

Sklep jest stosunkowy nowy na rynku, i na początku miał bardzo konkurencyjne ceny, obecnie gdy zdobył popularność postanowił stopniowo wprowadzać wiele podwyżek. Obniżek było tylko trzy w małym przedziale od 0,5 zł do 0,6 zł, bardzo słabo, natomiast dużo podwyżek od kilkudziesięciu groszy do 2,80 zł. Bilans zdecydowanie ujemny, podwyżki cen zaczęły się już od ok. połowy 2014 roku, więc dodatkowo obciążają zmiany na minus. Za to zauważyłam duże poszerzenie asortymentu.

Naturalissa

Nowe: kwas HA 3%, olej kokosowy, olej z malin, kofeina
Usunięte: kwas HA 2%, elastyna
Obniżka: b5(2,2), mleczan sodu(0,1), masło shea nieraf(2,3), shea raf (1,5), z pachnotki(0,3), Wit c olejowa (0,3), keratyna(0,9)
Podwyżka: kwas HA 1,5% (1), arganowy, konopny(1,6), b3(1,5), wit c(2), jedwab (3,5), hydrolat oczar(0,8)

Zmiany w kwestii cen podobne, obniżki od 0,1 zł do 2,3 zł natomiast podwyżki od kilkudziesięciu groszy do 3,50 zł. Bilans wydaje się lekko ujemny, za to zmiany w asortymencie na plus aż 4 nowe półprodukty, a usunięte tylko dwa.
Zielony Klub

Nowe: alantoina, sorbitol, olej kokos nieraf, olej tamanu, pachnotki, aloes 200x
Usunięte: sól drobna z MM, ekstrakt z oczaru, żel aloes 100%
Obniżka: panthenol(5), gliceryna, arganowy(3), jojoba(4), migdal(3), z moreli(0,6), macerat marchewkowy(0,5), z nagietka (1,2), honeyquat(5)
Podwyżka: brak

Chyba najciekawsze zmiany, w sklepie występowały tylko obniżki od 0,5 zł do aż 5 zł, a także poszerzenie asortymentu o 6 nowych produktów, z oferty odpadły 3 półprodukty. Dobre podejście sklepu :)
Zrób Sobie Krem

Nowe: kwas azelainowy, wosk pszczeli żółty, lecytyna
Usunięte: brak
Obniżka: mlekowy(1), masło kakaowe(2), macadamia(1,5), bisabolol(1), hydrolat z oczaru(prawie 5zł)
Podwyżka: kojowy(0,5), masło mango(0,5), jojoba(1,7), kiełków pszenicy (0,5), b3(0,7)

ZSK poczynił tylko kilka zmian: obniżki od 1 zł do 5 zł! oraz podwyżki od 0,5 zł do 1,7 zł, więc bilans jest dodatni :) Ponadto sklep nie usuwał nic ze swojego asortymentu za to dodał 3 nowe produkty

Magiczny Ogród

Nowe: alantoina, Wit b5, alfa-liponowy, kolagen, l-arginina, l-karnityna, olej z malin, ekstrakt z ziel herb, z jabłka, z kawy
Usunięte: brak
Obniżka: masło shea nieraf(2), shea raf, arganowy(0,6)
Podwyżka: Wit c, olej awokado(0,6), wiesiołka, krokoszowy, ostropestu, glinka zielona(1)


MO postawił na zmiany w asortymencie, ale na plus, gdyż dodał aż 10 nowych półproduktów i nie usunął żadnego! W kwestii cen małe zmiany: obniżki od kilkunastu groszy do 2 zł, podwyżki od kilkunastu groszy do 1 zł, zmiany wydają się być na 0. Także duży plus dla sklepu.

Blisko Natury

Nowe: wit e , gliceryna, hydrolat z oczaru
Usunięte: Wit b5, nmf,wit e octan, wit a
Obniżka: glinka żółta, shea raf, macerat z nagietka(2,7)
Podwyżka: olej konopny(3), z awokado(prawie 4 zł)

Niewielkie zmiany głównie w asortymencie i niestety na minus, 4 usunięte i 3 dodane półprodukty. Obniżki od kilkunastu groszy do 2,70 zł, podwyżki od 3 zł do 4 zł, zdecydowanie też na minus. Podejście sklepu na minus.


Zmiany w zestawieniu


Do zestawienia dodałam kilka nowych półproduktów: kwas azelainowy, HA 3%, papaina, betaina, włókna pomarańczowe, konserwanty: z korzenia rzodkiewki, FEOG, ekstrakt z arniki.

Musiałam także usunąć kilka półproduktów, ponieważ jak pisałam, po zredukowaniu asortymentu rzez sklepy zostawał mi jeden sklep mający go w ofercie: drobna sól z morza martwego, ekstrakt z kawioru, mleczko winogronowe. Może jeszcze wrócą do zestawienia, wszystko zależy od sklepów :)

Podsumowanie

Widać, że wartość rynku półproduktów rośnie, gdyż najwięcej i największe były własnie podwyżki cen. Obniżki cen zazwyczaj związane były z kształtowaniem się cen na podobnym poziomie. Ogólnie rzecz biorąc za półprodukty zapłacimy więcej niż 1,5 roku temu. Ale także obniżył się średni poziom kwoty dla darmowej wysyłki.

W kwestii asortymentu zmiany raczej na plus, więc mamy większy wybór zdecydowanie.

Zauważyłam mniej promocji opłacalnych dla klientów, bardzo rzadko trafiają sie takie że coś dostajemy za darmo, a obniżki są większe niż 20%. Programów rabatowych jest więcej ale jk już wspomniałam są mało osiągalne przez przeciętnego kupującego.

Sklepy stają się coraz mniej konkurencyjne, tam gdzie kiedyś z chęcią kupowałam bo  większość interesujących mniej półproduktów było w najniższych cenach oraz wysyłka była tania, tak teraz rozważam zakupy w innych sklepach.

Ciekawa jestem Waszego zdania na temat sklepów z półproduktami, czy widzicie wyraźne zmiany? Jeśli tak to są one na plus czy na minus?16 komentarzy:

 1. Mega fajne porównanie, przy następnych zakupach postaram się kierować twoimi spostrzeżeniami . U mnie ostatnio e-naturalnie zdobył plus za uczciwość, nie wiem jak 2 razy zapłaciłam za zakupy, oni grzecznie bez żadnego ale odesłali mi pieniądze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mocno się napracowałaś przy tym poście :) Ja najczęściej zamawiam z ZSK ze względu na asortyment, mają tam najwięcej rzeczy, których na ogół potrzebuję :) No i ucieszyło mnie dodanie kwasu azelainowego do oferty :)

  Raz mnie rozczarowali, a raz pozytywnie zaskoczyli, więc wychodzą na zero :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też chyba u nich będę teraz zamawiać, ze względu na odbiór we Wrocławiu, mam nadzieję, że się nie rozczaruję :)

   Usuń
 3. Bardzo przydatne porównanie. Lubię to! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Podbieram post na funpage dla ludzi lubiących zabawę w kosmetyki DIY :) Mam nadzieję, że jeśli jeszcze ich tu nie było, to tutaj zajrzą :)
  Bardzo konkretny i opasły post, na pewno pomocny dla mnie i innych :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żeby nie było, że nie wiesz gdzie to tutaj:
   https://www.facebook.com/groups/649092608530347/ :)

   Usuń
  2. Dziękuje, bardzo mi miło, fajnie, że taka grupa jest :)

   Usuń
 5. Kawał świetnej roboty! Jako jeszcze jedną zmienną możesz dodać wysyłkę za granicę. W moim wypadku to podstawowy czynnik decydujący o zakupach ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa a także za pomysł na ulepszenie porównania, faktycznie może się to wielu polakom przydać za granicą :)

   Usuń
 6. dziękuje dla mnie nałogowego mieszacza takie posty to miód :) Pozdraiwam Kasia

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetne i bardzo przydatne porównanie, dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajne zestawienie :) Ja półprodukty zamawiam raz na kilka miesięcy, ale kiedy już to robię, to w większych ilościach, bardziej się to opłaca :D

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Biochemia kosmetyczna , Blogger