Nowa seria: Nowinki ze świata biochemicznego cz.I


Często czytam różne ciekawostki ze świata biochemiczno-biotechnologicznego i mam ochotę się podzielić z wami najważniejszymi wyciągniętymi przeze mnie fragmentami oraz własnym opracowaniem najciekawszych artykułów. Mam nadzieje ze nowa seria spodoba się dociekliwym i zainteresowanym światem kosmetycznym :)


O nowym filtrze mineralnym UV 


Koreańska firma Sunjin, opatentowała nowy filtr UV o nazwie T-80. Surowiec ten powstaje przez połączenie cząstek dwutlenku tytanu (TiO2) ze sobą krzemionką i skład gotowego produktu to 84% TiO2 oraz 16% krzemionki.
Nowością jest fakt iż T-80 wystarcza jako filtr UVA oraz UVB, bo jak wiadomo aby ochronić skórę przed promieniami UV stosując filtry fizyczne (mineralne) potrzeba do tego celu zastosować dwutlenku tytanu jak i tlenek cynku (ZnO) (o filtrach mineralnych wspominałam w artykule:
http://biochemiakosmetyczna.blogspot.com/2012/07/o-filtrach-mineralnych-informacje.html )
i często nie jest to wystarczająco duża ochrona, używa się dodatkowo filtrów chemicznych.
Obecnie używa się bardzo małych cząstek tych dwóch minerałów, czyli nanocząstek ( cząstki o wielkości poniżej 100 nm) których wielkość jest sprawą dyskusyjną i nie została jeszcze uregulowana przez Komisję Europejską. Istnieją bowiem teorie o szkodliwości oraz wchłanianiu i przedostawaniu się tak małych cząstek za daleko w głąb skóry.
Nowy filtr nie zwiera nanocząstek, natomiast posiada skuteczność tak jak TiO2 o rozmiarze 15 nm oraz ZnO - 35 nm. Mimo dużych rozmiarów przeprowadzono szereg testów i badań nad skutecznością, właściwościami aplikacyjnymi oraz stabilnością.
Badania wykazały że T-80 osiąga minimalną wymaganą ochronę przed promieniowaniem UV ustaloną przez Komisję Europejską w 2006 roku:


10) Minimalny stopień ochrony zapewniany przez produkty
ochrony przeciwsłonecznej powinien być następujący:
 
a) ochrona przed promieniowaniem UVB odpowiadająca
współczynnikowi ochrony przeciwsłonecznej 6
uzyskanemu
przy zastosowaniu Międzynarodowej Metody
Badania Współczynnika Ochrony Przeciwsłonecznej (2006)
lub równoważnemu stopniowi ochrony otrzymanemu
w każdej metodzie in-vitro;
 
b) ochrona przed promieniowaniem UVA odpowiadająca
1/3 współczynnika ochrony przeciwsłonecznej
uzyskanego
przy zastosowaniu metody badania trwałej pigmentacji
ze zmianami wprowadzonymi przez Francuską
Agencję Bezpieczeństwa Sanitarnego Produktów
Zdrowia lub równoważnemu stopniowi
ochrony otrzymanemu w każdej metodzie in-vitro;
 
c) krytyczna długość fali wynosząca 370 nm uzyskana
przy zastosowaniu metody badania krytycznej długości
fali.

źródło:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:265:0039:0043:PL:PDF

Swoją drogą bardzo ciekawy tekst, można dowiedzieć się jakie producenci tego typu produktów mają prawa oraz obowiązki wobec konsumentów oraz kilka przydatnych informacji o oznakowaniu produktów, przeliczniku faktorów oraz ogólnie o promieniowaniu UV.

Wykazano także dużo większą stabilność od TiO2.

Opracowane na podstawie:
http://biotechnologia.pl/biotechnologia-portal/info/kosmetologia/23_aktualnosci/372700,t_80___innowacyjny_filtr_uv_na_bazie_ditlenku_tytanu__chroni_przed_uva_oraz_uvb.html?utm_source=Aktualnosci&utm_medium=e-mail&utm_campaign=newsletter_31-1-2013Kwas HA - właściwości i zastosowanie

Nie jest to może aż taka nowinka, ale np. w medycynie estetycznej jest on obecny dopiero od 2 lat.

Kwas hialuronowy ( inaczej hialuronan), to polisacharyd, zbudowany z powtarzających się reszt kwasu glikuronowego i N-acetyloglukozaminy, należy do glukozaminoglikanów.
Jest to substancja silnie higroskopijna ( potrafi pochłonąć duże ilości wody):


Jedna cząsteczka tego kwasu jest w stanie związać ok. 250 cząsteczek wody.
A jeden gram kwasu jest wstanie zatrzymać w skórze ok. 6% wody 
Występuje w dużych ilościach w całym organizmie, natomiast w skórze znajduje się połowa całej jego ilości. Okres półtrwania ( czas po którym zawartość substancji zmniejsza się o połowę) w skórze wynosi 12 godzin, czyli dość krótko. Ponadto 30% całego kwasu w organizmie ulega degradacji i jest zastępowana nowo powstałymi cząsteczkami.
Kwas HA pełni także antyoksydantu ( chroni skórę przed wolnymi rodnikami, czyli jest naturalnym filtrem UV),
Z wiekiem zawartość kwasu HA zmniejsza się powodując tym samym obniżenie zawartości wody w skórze oraz stopniowego rozpadu włókien kolagenowych, co łącznie prowadzi do powstawania zmarszczek.
Kwas hialuronowy do stosowania na skórę czy do produkcji kosmetyków jest w postaci żelu,

kwas hialuronowy jest substancją biozgodną, czyli nie wywołuje żadnej niepożądanej reakcji po zastosowaniu tj. alergie, podrażnienia, zaczerwienienie czy pieczenie

Ponadto jest dobrym nośnikiem różnych substancji aktywnych, ponieważ
Dobrze nawilżona warstwa rogowa naskórka staje się bardziej przepuszczalna dla substancji czynnych.

Co ciekawe kwas hialuronowy występuje także w łzach, co daje nowe możliwości jego zastosowania. Używany jest bowiem w postaci soli tego kwasu do produkcji płynów do soczewek, czy kropel do oczu oraz przy operacjach oczu, ułatwia on bowiem regenerację tkanek

Wszystkie cechy kwasu HA są pomyślnie zastosowane w medycynie estetycznej, do m.in. wypełniania zmarszczek czy modelowania konturów ciała. Jest on bezpieczniejszy od choćby botoksu, ponieważ nie ingeruje w organizm ludzki, i jak wspomniałam wcześniej dzięki tak krótkiemu okresowi pół trwania, efekty stosowania kwasu dość szybko znikają, ponieważ kwas wchłania się do organizmu oraz ulega degradacji.

Obecnie kwas HA uzyskiwany jest metodami biotechnologicznymi, np.:
produkowany jest przez bakterie, następnie oczyszczany i sieciowany, w ten sposób, aby utworzył przestrzenną strukturę.

Jednym słowem same dobroci dla naszej skóry, kwas HA jest na mojej liście must have i będę go używać w różnych postaciach do pielęgnacji skóry jak i włosów. Kwas ten w 100% stężeniu świetnie zastępuje krem nawilżający, można go zmieszać z dowolnym olejem odpowiadającym naszej cerze, stworzyć świetne lekkie serum do twarzy intensywnie nawilżające. Ponadto moje włosy były by zadowolona z takiego nawilżenia ;)

Źródła cytatów oraz opracowanie na podstawie:

3 komentarze:

 1. Powracasz w wielkim stylu. Bardzo lubie Twoja dociekliwosc i pasje:)
  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Heh dziękuję, sesja zakończona to też mam więcej czasu na przyjemności :P

   Również pozdrawiam :)

   Usuń

Copyright © 2014 Biochemia kosmetyczna , Blogger