Hibiskus na włosy? - Jak najbardziej!

Dzisiaj chciałam się podzielić krótka informacją na temat Hibiskusa i jego działania na włosy.



Hibiskus do pielęgnacji włosów jest używany przez Ayurwede. Jest jednym z ziół obok Amli, Brahmi itp. które wzmacniają włosy i stymulują porost włosów.

Kwiat hibiskusa zawiera liczne kwasy organiczne, sporo witaminy C,  zawieraja 20% mukopolisacharydów czyli  glikozaminoglikany.
Glikozaminoglikany, nazywane także mukopolisacharydami, są podstawowymi składnikami tkanki łącznej człowieka. Wiemy dzisiaj, że glikozaminoglikany znajdują się w mieszku włosa znajdującego się w fazie wzrostu, nie ma ich tam natomiast wtedy, gdy rozpoczyna się proces wypadania. Jest więc zrozumiałe, że glikozaminoglikany, poprzez pobudzający i stymulujący wpływ na macierz kontrolują wzrost włosów i mogą zapobiegać ich wypadaniu. Główne zadanie glikozaminoglikanów polega na kontrolowaniu prawidłowego przekazywania składników odżywczych pomiędzy krwią a komórką. Jest potwierdzonym faktem, że glikozaminoglikany doprowadzają do macierzy składniki odżywcze, poprawiają metabolizm i mają dodatni wpływ na wzrost włosów. Przywracają prawidłową harmonię poszczególnych faz wzrostu włosów, przede wszystkim wydłużając anagen ( fazę wzrostu). Włosy stają się mocniejsze, grubsze i bardziej odporne. 
źródło: http://www.bio-med.pl/folcare_plyn.html

Jak widać glikozaminoglikany zapowiadają się obiecująco. Z resztą jednym z nich jest kwas hialuronowy, tak więc Hibiskus jak i kwas HA mają właściwosci nawilżające.

Tak nawiasem patrząc na skład tego specyfiku zastanawiałam się nad działaniem Ginkgo Biloba
Miłorząb ( Ginkgo Biloba) ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne, wpływa dodatnio na czynność włośniczek odżywiających macierz włosa i kontroluje proces odżywienia włosa.
Można zakupić sobie takie ziółko, i dodawać do gotowych masek, lub właśnie w połączeniu z hibiskusem i innymi ziołami hinduskimi. Trzeba to wypróbować. 

Przepis na maskę z olejem kokosowym i hibiskusem

Maska na włosy 
Łyżkę hibiskusa + kilka łyżek oleju kokosowego podgrzewamy w kubku wstawionym do garnka z wrzątkiem (nie bezpośrednio na ogniu!). Ciepłą (nie gorącą!)
maskę kładziemy na włosy, zakładamy czepek, a po 30-60 minutach zmywamy. Po takim zabiegu włosy pięknie błyszczą.


źródło: http://urodaizdrowie.pl/domowe-przepisy-na-kokosowe-kosmetyki

Można także użyć papkę z hibiskusa jako szampon/maskę bezpośrednio na głowę, i na przykład zostawić pod czepkiem.

Dzięki tak dużej zawartości witaminy C kwiat hibiskusa wygładza łuskę włosa przywraca połysk i miękkość.  Zakwasza włosy więc idealnie zastępuje ocet do płukania włosów.
Inne przepisy na płukanki z hibiskusem w składzie:
Mycie ziołami i regeneracja
przepis 1
1 łyżka stołowa pudru amla
2 łyżki stołowe pudru shikakai
2 łyżki stołowe pudru menthi
2 łyżki stołowe wysuszonych kwiatów hibiskusa
Zalej filiżanką gorącej przegotowanej wody 3 pierwsze składniki. Dodaj hibiskus do reszty naparu i trzymaj pod przykryciem 30 minut. Następnie przelej wszystko do miseczki.
Możesz zastosować zaraz po wystudzeniu lub przechowywać w lodówce parę dni. Zawsze używaj tej mieszanki na olejowane włosy.
Przeczesz palcami włosy pod bieżącą wodą pod prysznicem, aby usunąć grudki ziół.
Uwaga! Napar może przyciemnić jasne włosy lub inne powierzchnie.
1 łyżka stołowa neem
1 łyżka stołowa shikakai
1 łyżka stołowa aritha
1 łyżka stołowa amla
1 łyżka stołowa brahmi
1 łyżka stołowa hibiskusa
1 łyżka stołowa korzenia malwy
1 filiżanka naparu (rozmaryn, rumianek, lawenda, etc.)
Podgrzewaj napar na wolnym ogniu, w międzyczasie wymieszaj zioła. Dodaj napar do ziół, dobrze wymieszaj. Poczekaj, aż wystudzi się do temperatury pokojowej i zastosuj.
Rozpocznij od zmoczenia włosów, następnie je trochę podsusz. Nałóż mieszankę na lekko wilgotne włosy oraz skórę głowy i wmasuj. Pozostaw na godzinę, nałóż plastikowy czepek. Spłucz.
Łagodne ziołowe mieszanki do mycia
Mieszanki stosowane do delikatnego mycia. Poprawiają stan włosów.
I łagodna mieszanka do mycia 
Przygotuj połowę kubka świeżych liści hibiskusa i pokrusz je. Następnie gotuj je w ilości wody jednej szklanki przez 20 minut. Przefiltruj, wystudź i użyj jako szamponu. Mycie włosów z użyciem liści hibiskusa nie może być stosowane po olejowaniu lub na naolejowane włosy. Nie usunie ona zbyt wiele olejku. Przeważnie działa jako bariera przeciw przesuszeniu włosów.
II łagodna mieszanka do mycia 
Przygotuj dwie łyżki stołowe sproszkowanych kwiatów hibiskusa i zmieszaj ze szklanką przegotowanej wody. Wystudź. Nałóż na włosy i pozostaw na 5 do 20 minut. Dobrze spłucz. Nadaje włosom połysku oraz dobrze czyści nieolejowane włosy. Bardzo dobra dla tych, którzy myją włosy bardzo często (codziennie lub co drugi dzień) lub dla suchych, nieprzetłuszczających się z natury włosów.
Ziołowe płukanie
przepis 1
1 kopiasta łyżka stołowa hibiskusa
1 kopiasta łyżka stołowa czarnego bzu
1 łyżki stołowej miodu
Wsyp zioła i dodaj miód do dwóch szklanek gorącej wody. Pozostaw do zaparzenia przez około 5 minut i przefiltruj. Ciepłą mieszankę nalej na głowę. Spłukuj delikatnie, aby zapobiec farbowaniu hibiskusa. WSKAZÓWKA: Ważne aby mieszanka była nadal ciepła stosując ją na włosy, w przeciwnym razie miód mógłby usztywnić włosy. Użyj na koniec zmieszanego żelu aloe vera z olejkiem jojoba.
źródło: http://zdrowie.helfy.pl/2008/05/mycie-i-plukanie-ziolami/

Hibiskus a raczej kwiaty Hibiskusa, są czerwone, więc efektem używania Hibiskusa może być lekko czerwony odcień. O ile przy ciemnych włosach efekt ten jest całkiem ładny, to przy jasnych może wpadać w rudy.

Suszone kwiaty Hibiskusa możemy zakupić na allegro lub w zielarskich za cenę od 4 zł za 100 g.
Mnie najbardziej podoba się opcja z olejem kokosowym i wersji płukanki zakwaszająco-nabłyszczającej. Ja z racji że mam jeszcze jasne włosy na razie się wstrzymam, ale w przyszłości nie omieszkam wypróbować. 

11 komentarzy:

  1. brzmi bardzo ciekawie i naturalnie ;-)

    u mnie też recenzja czegoś do włosów - super serum regenerujące końcówki, masz ochotę poczytać ? - zapraszam ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ale ta maske z olejem kokosowym to raczej zmywa sie szamponem, czy nie? A.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, mimo że Hibiskus ma jakieś właściwości myjące ale są one za małe żeby zmyć olej. Najlepiej użyj szamponu bez SLS np. Babydream, ale w zależności ile dasz to będziesz musiała umyć kilka razy żeby włosy się domyły z oleju.

      Usuń
  3. nie slyszalam jeszcze o tym skladniku :)

    Pozdrawiam i obserwuje:)

    OdpowiedzUsuń
  4. O, spróbuję zrobić tą maskę. Z tym, że nie posiadam oleju kokosowego. Może hibiskus nie pogryzie się z olejkiem Babydream :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Używam maski Tołpy z ekstraktem z hibiskusa i jest niezastąpiona!
    Anomalia

    OdpowiedzUsuń
  6. Dzięki za przepisy. na pewno wypróbuję. Zapraszam też do mnie na rozdanie:-)

    OdpowiedzUsuń
  7. jestem ciekawa czy takie ogrodowe hibiskusy też się nadają :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Mam pytanie odnośnie hibiskusa, w jakiej temperaturze należałoby go zaparzyć, gdyż przymierzam się do zmieszania go z henną i nie do końca wiem jak to zrobić. Czy dodać od razu, czy też poczekać i dodać go na samym końcu. Będę wdzięczna za odpowiedź :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj, myślę, że można by go nawet podgotować na małym ogniu, aby uwolnił więcej barwnika, ale pewnie zalanie wrzątkiem też da rezultaty. Nie sądzę aby miała znaczenie kolejność, ale dla pewności henne i hibiskusa przyrządź osobno, bo może będą jakoś sobie przeszkadzały nawzajem, i gdy będą gotowe zmieszaj :)

      Usuń
    2. Dziękuję bardzo za odpowiedź :)
      spróbuję tak zrobić :)

      Usuń

Copyright © 2014 Biochemia kosmetyczna , Blogger