Co to są kosmetyki mineralne do makijażu i jak je używać?


Kosmetyki mineralne są coraz bardziej popularne i słusznie bo makijaż kosmetykami mineralnymi ma wiele zalet!
W moim artykule postaram się przybliżyć ten typ kosmetyków do makijażu aby każda potencjalna konsumentka była jak najbardziej świadoma konsumentką :)


Co to są kosmetyki mineralne i jak je używać?

Kosmetyki mineralne jak sama nazwa wskazuje są po prostu kombinacją leczniczych minerałów. Są delikatne i łagodne i mogą być używane przez osoby z alergiami oraz po zabiegach dermatologicznych i kosmetycznych. 
Resztę ważnych cech świetnie oddaje przytoczony przeze mnie cytat ze strony:
Cechy charakterystyczne
Podkład mineralny zawiera tylko i wyłącznie naturalne minerały, tj. potas, cynk, wapń, krzem itd. Mają one właściwości przyspieszające gojenie, nawilżające, redukujące wydzielanie sebum czy też antybakteryjne. Dlatego doskonale nadają się nawet dla cer trądzikowych a nawet alergicznych.W żadnym razie nie powodują podrażnień.
Ponadto, sypka konsystencja powoduje, że nie stanowią łakomego kąska dla bakterii, a więc na pewno nie zaostrzą zmian trądzikowych, wręcz przeciwnie. 
Termin ważności takiego kosmetyku jest nieograniczony, gdyż minerały ze swej natury nie podlegają rozkładowi.
Są wodoodporne i bardzo wydajne.
Podkłady mineralne mają formę sypką, ale nakładając je w odpowiedni sposób zapewniają krycie odpowiadające podkładowi wraz z wykończeniem pudrowym.
 źródłohttp://lula.pl/lula/1,95647,6503988,Podklady_mineralne_pod_lupa.html

Dodatkowo niektóre minerały chronią przed promieniowaniem UVA i UVB - nawet do 20 SPF !

Trochę o poszczególnych składnikach:

Pigmenty mineralne:
  • tlenek cynku (INCI: Zinc Oxide) (CI 77497) - posiada właściwości przeciwzapalne; antybakteryjny, chroni przed UV, zwiększa krycie i przyczepność, maks. stężenie 25%
  • dwutlenek tytanu (INCI: Titanium Dioxide) (CI 77891) - posiada dobrą przyczepność, chroni przed promieniowaniem UV ( od ok 15 do 20 SPF) - im więcej tego minerału tym lepiej; posiada właściwości przeciwzapalne;  Zgodnie z przepisami UE w formulacjach można je stosować do 25%; ma właściwości wybielające, silnie kryjący; 
  • tlenek żelaza (INCI: Iron Oxide) - żólcień lub czerwień żelazowa; żółty lub czerwony pigment
-czerń żelazowa (CI 77499)
-żółcień żelazowa (CI 77492)
-czerwień żelazowa (CI 77491)
  • ultramaryna (INCI: Ultramarine) (CI 77007) - błękit lub fiolet ultramarynowy
  • fiolet manganowy (INCI: Manganese Violet)(CI 77742)
  • zieleń chromowa (INCI: Chromium Oxide Green) (CI 77288) - tlenek chromu
  • hydratyzowana zieleń chromowa (INCI: Hydrated Chromium Green Oxide) (CI 77288)
  • błękit pruski (INCI: Ferric Ferrocyanide) (CI 77510) , inne nazwy: błękit paryski, błękit berliński;pigment mineralny
  • karmin (INCI: Carmine ) (CI 75470) - pigmenty perłowe
  • tlenek cyny (INCI: Tin Oxide) (CI 77861) - pigment perłowy
  • tlenek srebra (INCI: Silver Oxide) - pigment perłowy
  • miedź (INCI: Copper) (CI 77400) - pigment
  • azotek boru (INCI: Boron Nitride) - zwiększa przyczepność
  • tourmalina (INCI: Tourmaline) - ma właściwości rozgrzewające, poprawia mikrocyrkulację, wygładza skórę, więcej o tourmalinie: http://www.impag.pl/fileadmin/resources/files/pl/Kosmetik/Publications/beautycare_no2_po_poprawkach_Layout_1_2009-08-13.pdf
  • ametyst (INCI: Amethyst Powder) - 
ametyst jest bogaty w mangan - substancję, która bierze udział w powstawaniu kolagenu w skórze, przywracając jej młody wygląd.
źródło:  http://www.avon.sklep.pl/towar/2480/energizujcy-krem-na-dzien-spf-20.html

  • cytryn (INCI: Citrine)
Wypełniacze:
  • mika (INCI: Mica lub Sericite Mica lub serecyt) (CI 77019) - jest transparentna, nadaje jedwabistą gładkość, działa przeciwzbrylająco, dobrze absorbuje sebum
  • talk (INCI: Talc) - zapychacz, ale często stosowany jako wypełniacz
  • krzemionka (INCI: Silica lub Silicon dioxide ) - transparentna, nadaje gładkość, nie bieli, wykazuje się wysoką absorbcją sebum; doskonale przylega do skóry dzięki czemu matuje skutecznie i długotrwale, nawet w ekstremalnych warunkach (wysoka wilgotność, temperatura);  hypoalerniczna, nie powoduje podrażnień ani uczuleń; w przypadku cer suchych i normalnych może wysuszać, natomiast cery tłuste i mieszane mogą ją stosować na co dzień
  • kaolin (INCI: Kaolin Clay lub Kaolin) - biała glinka; zawiera wiele mikroelementów (głównie krzem, glin, żelazo, magnez, cynk i wapń) oraz sole mineralne;polecany do cery tłustej; rozjaśniacz; ma bardzo małe właściwości kryjące; 
  • glinka czerwona  (INCI: Red Clay lub Montmorillonite) - do cery tłustej i normalnej; działa łagodniej niż zielona; zmieszana w proporcjach 1:3 z glinką białą otrzymujemy glinkę różową; ma właściwości matujące; skład: kaolinit, żelazo, glin, miedź, kwarc, krzem, glin, magnez, sód, potas i inne mikroelementy i sole mineralne; dzięki zawartości tlenku żelaza ma właściwości barwiące - może być używana do barwienia kosmetyków
  • glinka zielona  (INCI: Green Clay lub Illite) - polecana do cery tłustej i mieszanej, ma silne właściwości odtłuszczające i matujące; działa przeciwzapalne, przyśpiesza gojenie skóry, rmineralizuje ją i oczyszcza z toksyn; chyba najbogatsza w składzie, zawiera około 20 różnych soli mineralnych: krzem, magnez, wapń, potas, fosfor, sód i inne oraz cały szereg mikroelementów i pierwiastków śladowych: selen, molibden, cynk krzem, mangan, miedź, selen i tlenki żelaza.
  • glinka żółta  (INCI: Yellow Clay lub Kaolinite) - polecana do cer mieszanych, tłustych i trądzikowych; charakteryzuję się cechami glinki różowej i zielonej; skład mineralny: kaolinit, dużo żelaza dzięki któremu zawdzięcza swój kolor, glin, miedź, kwarc, krzem, glin, magnez, sód, potas i inne mikroelementy i sole mineralne; ma właściwości barwiące
  • Stearynian magnezu (INCI: Magnesium Stearate) - związek organiczny, przedłuża żywotność makijażu, ułatwia aplikację
  • glinki haloizytowe - ma właściwości podobne do glinek zwykłych; można m.in. wyróżnić :beżową, brązową, różową i czerwoną
  • Stearynian cynku (INCI: Zinc Stearate) - substancja organiczna, przedłuża żywotność makijażu, ułatwia aplikację

Podsumowując jeśli chcemy uzyskać większe krycie dodajemy więcej dwutleneku tytanu oraz pigmentów kolorowych, jeśli nasz kosmetyk ma być bardziej matujący i absorbował więcej sebum dodajemy więcej krzemionki lub glinek. Jeśli kolor wyjdzie za jasny dodajemy więcej pigmentów, jeśli za ciemny dodajemy kaolinu lub tlenku tytanu. Jeśli chcemy nadać makijażowi perłowy blask dodajemy pigmenty perłowe.

Kosmetyki mineralne są sypkie na ogół, choć jest możliwość wymieszania go z ulubionym kremem lub dla cery suchej z olejem, który będzie dodatkowo pielęgnował naszą skórę, odżywiał i nawilżał. Trzeba pamiętać jednak że tak przygotowany kosmetyk będzie miał krótszą datę ważności ponieważ drobnoustroje łatwiej się namnażają w wodzie. Więc trzeba albo zużyć go dość szybko albo użyć konserwantu ( co się "zdarza" popularnym producentom kosmetyków "mineralnych" ).
Kosmetyki sypkie nakładamy specjalnymi pędzlami.

Podkład wcieramy w skórę za pomocą specjalnego pędzla, nakłady kilka warstw w zależności od potrzeby zakrycia niedoskonałości. Kosmetyk nakładamy koniecznie na suchą skórę po dokładnych wchłonięciu się kremu. Każdą warstwę nakładamy cienko, to klucz do naturalnego efektu.
Do podkładu używamy najczęściej pędzla typu Flat Top, który ma krótkie i gęste włosie, najczęściej jest zakończono płasko, umożliwia to dokładne wtarcie minerałów w skórę. Innym pędzlem do nakładania podkładu jest pędzel typu Kabuki, jest on mniej zbity od Flat Top przez co ma mniejsze krycie. Nadaje się idealnie do nakładania pudru.Więcej o pędzlu Kabuki:
http://kosmetyki-naturalne.info/pedzle-kabuki/
Flat Top
Kabuki



Można też używać pędzla na mokro. Zwilżamy pędzel i dopiero wtedy nabieramy porcję kosmetyku. 
Dokładna instrukcja ze zdjęciami i porady:
http://www.kosmetyki-mineralne.com/abc-makijazu-r83.html

Pędzel do pudru może być mniejszy ,ale najlepiej bardziej rozłożysty, do różu raczej sprawdzą się mniejsze ścięte ukośnie, do korektora najmniejsze owalne.
Myślę że nie warto oszczędzać na pędzlu do wykonywania tego typu makijażu, ponieważ przede wszystkim zły rodzaj i rozmiar mogą popsuć cały efekt - źle nałożony podkład, nie równo itp. Po drugie pędzle tańsze prawdopodobnie będą mniej trwalsze, kupując lepszej jakości pędzel będziemy się nim cieszyć dłużej.
Większość pędzli do makijażu mineralnego produkowana jest przez producentów tych kosmetyków i są dostępne w sklepach internetowych. 
Są też pędzle dobrej i średniej jakości produkowane przez innych producentów:
-Godne zauważenia są pędzle Hakuro, nie są najdroższe a są całkiem dobrej jakości.
-Pędzle LancrOne - ceny przystępne, głównie na allegro
-Ecotools (dostępne już w sieci drogerii Rossmann), także w dobrych sklepach z kosmetykami mineralnymi oraz na allegro
A także średniej jakości pędzle Elf, są stosunkowo tanie, a mają całkiem dobre opinie.

Pędzle najlepiej po każdym użyciu myjemy w delikatnym szamponie, te z naturalnego włosia jak i z tego syntetycznego.

Pamiętajmy że kosmetyki mineralne nie mogą zawierać talku, silikonów a już nie wspomnę o konserwantach, barwnikach i zapachach, ponieważ mogą one zapychać pory i wywoływać alergie. Lepiej unikać także chlorku bizmutu, ponieważ mimo że jest to minerał, jest wytwarzany sztucznie, może podrażniać i zawierać śladowe ilości ołowiu!

Dobór kolorystyki:
i poszczególne firmy:


Literatura pomocnicza :
http://www.kosmetyki-mineralne.eu/
http://kosmetyki-naturalne.info/
http://lula.pl/lula/1,95647,6503988,Podklady_mineralne_pod_lupa.html
http://kosmetyki-mineralne.org/podklad-mineralny/


Zapraszam na drugą cześć o kosmetykach mineralnych do makijażu, zrobię przegląd głównie pudrów i podkładów mineralnych dostępnych na rynku.

7 komentarzy:

  1. bardzo ciekawa i przydatna notka;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Widzę, że dobrze zrobiłam kupując pokazany przez Ciebie pędzel Hakuro :)

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Kabuki jest do niczego, flat top najlepszy polecam :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja osobiście uwielbiam pędzel kabuki od Earthnicity :) Jest miły delikatny po prostu cudowny :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Uwielbiam kosmetyki mineralne, moimi ulubionymi są Earthnicity. Polecam każdej kobietce zamówić sobie od nich próbki. To jak wygląda twarz to obłęd!

    OdpowiedzUsuń
  6. Kosmetyki mineralne są najlepsze. Zgadzam się z Justyna - Earthnicity jest genialne! Sama zamówiłam sobie u nich zestaw startowy po tym jak wcześniej wypróbowałam próbki i jestem mega zadowolona. Używam codziennie

    OdpowiedzUsuń
  7. A slyszalyscie o kosmetykach mineralnych earthnicity? Uwielbiam ich podklad i puder. Utrzymuja się naprawdę dlugo a przeciez to mineralne produkty, jestem w szoku…

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Biochemia kosmetyczna , Blogger